piątek, 19 lutego 2016


5 kroków, bez realizacji których lepiej nie wybieraj się w podróż w tropiki!


W momencie gdy mamy już za sobą godziny spędzone przed monitorem na śledzeniu najlepszych ofert i posiadamy voucher, potwierdzający dokonanie zakupu, a także zaplanowany budżet, należy zacząć myśleć o kolejnych etapach przygotowania się do wyjazdu.

1.Wiza


Jeśli planujemy podróż np. na inny kontynent, w tym wypadku jeszcze zanim zakupimy bilety, w zasadzie im szybciej tym lepiej, musimy sprawdzić, czy jest wymagana wiza w danym państwie, jeśli tak, jakie są koszty i sposób jej wyrobienia. Najlepiej w tej sprawie skontaktować się  z ambasadą/konsulatem
kraju docelowego, gdzie można uzyskać najbardziej aktualne informacje.2.Szczepienia


Kolejna bardzo istotna rzecz do sprawdzenia, to lista szczepień obowiązkowych, czy też zalecanych. Zmieniamy tak naprawdę wszystko od klimatu, poprzez higienę, otoczenie, żywność, wodę ,jesteśmy narażeni na kontakt z siedliskami szczepów bakterii a to niesie za sobą szereg chorób, które zazwyczaj w Polskim klimacie nie występują. W związku z tym aby uniknąć długotrwałego leczenia, czy też powikłań istotna jest konsultacja z lekarzem, tzw. medycyny podróży, lub medycyny tropikalnej. Przeprowadzi on wywiad i wskaże, które szczepienia są istotne. Po ich odbyciu otrzymuje się międzynarodową żółtą książeczkę szczepień, która posłuży nam przez długi czas. O przeprowadzeniu szczepień warto pomyśleć, nawet jeśli nie planujemy w najbliższym czasie wyjazdów. Ze względu na ilość dawek i czas ich uaktywnienia się a także na możliwość wystąpienia reakcji poszczepiennych po przyjęciu toksyn przez nasz organizm.
3.Repelenty


W przypadku malarii szczepienia nie wchodzą w grę. Tutaj w zależności dokąd się udajemy ( na stronach internetowych można  znaleźć mapę świata z wyszczególnieniem państw, w których występuje zagrożenie malarią) i na jaki okres czasu, należy( po konsultacji i otrzymaniu recepty) zaopatrzyć się w leki, repelenty, odpowiednio zaimpregnowane moskitiery, opaski itp. , które odnaleźć możemy choćby w sklepach dla podróżników. Środki te pozwolą nam dość skutecznie zabezpieczyć się w rejonach występowania malarii, aczkolwiek nie możemy się spodziewać 100% ochrony. Zarówno podczas pobytu, jak i po powrocie należy zwracać uwagę na niepokojące objawy chorobowe i weryfikować je pod okiem lekarza.4.Lista


Aby dokonać skutecznych zakupów przed wyjazdem, a także później spakować to co potrzebne , dobrze jest mieć sporządzoną wcześniej listę. Bywało, że w pośpiechu bez listy czegoś istotnego się zapomniało. Właśnie tego typu sytuacje uzmysłowiły mi, że lista to bardzo przydatna rzecz. Korzystam z niej przed każdym wyjazdem, już od kilku dobrych lat. Jest ona oczywiście aktualizowana, bo zmieniają się i potrzeby i miejsca docelowe.

5.Gdzie, jak, za ile ?


Żeby dojechać do celu i umieć się odnaleźć na miejscu, wypadałoby wcześniej zebrać niezbędne informacje. Począwszy od warunków pogodowych, poprzez możliwości dojazdowe, czasy i ceny przejazdów, atrakcje i konieczność rezerwacji, godziny dostępności obiektów turystycznych, wstępy bezpłatne, zniżki, adresy i dane kontaktowe, co można przewieźć a co jest zabronione, zwyczaje kulturowe. Polecane miejsca godne uwagi. Oczywiste wydaje się choćby wyrywkowe zapoznanie się z przewodnikiem oraz mapą.  

Jeśli planujemy dłuższy egzotyczny wyjazd, wskazane jest jego zgłoszenie w serwisie utworzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych o nazwie Odyseusz.
Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz