środa, 9 marca 2016


Żywieckie klimaty z lotu ptaka.

Jeden z moich ulubionych punktów wyjazdowych w kraju to region Żywiecczyzny. Wynika to z uwagi na klimat, niesamowitą przyrodę, widoki,-  tam natura jest na wyciągnięcie ręki. Poza powyższymi jest to region  o przebogatej ofercie turystyczno-rekreacyjnej.  O jakich miejscach mowa? Najistotniejsze  z nich to jezioro Żywieckie, miasto Żywiec, pobliskie niewysokie góry Beskidu.

Lot na skrzydle z góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

Jak dotychczas miałam możliwość wypoczynku w dwóch miejscowościach nad jeziorem żywieckim, tj. Międzybrodzie Żywieckie oraz Bialskie. Obie mogę polecić jako miejsca dogodne do rozpoczęcia różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.

Żywiec i okolica, tutaj Międzybrodzie Żywieckie.


Zatem co tam można zrobić z nadmiarem wolnego czasu? Zacznę od okolicznych gór, przez które prowadzą liczne szlaki piesze oraz rowerowe. Miłośnicy rowerów mogą jeździć nie tylko po górskich szlakach, ale również nad jeziorem. Całość tras rowerowych to około 510 km i około 30 szlaków.Tuż nad zbiornikiem są do dyspozycji ościenne niewysokie wzniesienia Beskidu. Jeśli natomiast mamy ochotę na spacer po trochę większych górach,  stosunkowo niedaleko jest choćby do Baraniej Góry 1220 m n.p.m., do której szlak można obrać z Wisły.  Z tarasu widokowego na szczycie, przy ładnej pogodzie da się podziwiać takie szczyty jak Skrzyczne, Babią Górę a także Tatry.

Jezioro ŻywieckieCi, dla których wypoczynek bez wody nie istnieje, odnajdą się tu doskonale .Podczas ładnej pogody wody jeziora zapełnione są żaglówkami oraz sprzętem wodnym. Można uprawiać windsurfing, żeglować, czy pływać rowerkiem wodnym. Jest tam zlokalizowanych wiele szkół pływackich.  W okresie letnim na jeziorze organizowane są regaty Puchar Śląska.
Dla lubiących odpoczynek na plaży jezioro zapewnia taką możliwość, choć plaże bywają kamieniste.


Góra Żar


Jedna z najpopularniejszych gór nad jeziorem. Docieramy na nią z Międzybrodzia Żywieckiego. Bardzo rozpoznawalna nie ze względu na wysokość 761 m n.p.m., ale ze względu na dogodne prądy powietrza, służy do nauki paralotniarstwa, oraz szybownictwa. Pod zboczem umiejscowione jest lotnisko. To naprawdę niesamowity widok, móc obserwować szykujących się do startu paralotniarzy a potem podziwiać jak kolorowe skrzydła unoszą się nad jeziorem i zboczami gór.  Aż kusi by zrobić sobie kurs i przeżywać to wszystko z powietrza, nie tak jak dotąd z ziemi.. Całkiem przypadkiem udało mi się kiedyś skorzystać z lotu cessną nad jeziorami Międzybrodzkim i Żywieckim. Wrażeń żołądkowych ale przede wszystkim wspaniałych widoków długo nie zapomnę.. ;-) zdjęcia z tego lotu są dodane w poście.

Na górę można wyjechać kolejką, rowerem czy wyjść. Na szczycie znajduje się zbiornik elektrowni wodnej, który jest bardzo dobrze widoczny z sąsiadującej z Żarem Kiczery. W zimie góra ugaszcza miłośników białego szaleństwa.


Żywiec

Żywiec to miasto, które przyciąga nie tylko ze względu na doskonałą lokalizację. Na uwagę zasługuje tu również stary zamek, Pałac Habsburgów, czy park.

Osobno chcę napisać o muzeum browaru Żywiec, który posiada długą i bogatą historię. Warto go zwiedzić aby poznać historię i tak naprawdę za jego pośrednictwem przenieść się w czasie. Muzeum jest urządzone nowocześnie i ciekawie. Uważam, że zainteresuje dużych i małych.

Tak naprawdę nad jeziorem każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Bez znaczenia, czy planujemy wyjazd na weekend , czy na dłużej. Jest co robić.

Jednym z piękniejszych widoków i zarazem moich ulubionych, to wspaniała panorama z góry Żar na Jezioro Międzybrodzkie oraz Jezioro Żywieckie, nad którymi unoszą się szybowce i paralotniarze, a po błękitnej wodzie przesuwają się białe żagle.

Polecam!


Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!

1 komentarz:

  1. Wiosna tuż za rogiem, chyba juz wiem gdzie w tym roku utonie moja marzanna (;

    OdpowiedzUsuń