środa, 28 grudnia 2016                                    Za 5 minut Sylwester w górach!


Dla tych, którzy lubią ‘boso’ chodzić po szlakach, a najlepiej całkiem z nich zbaczać.
Wyścigi kuligami, w blasku pochodni; narciarskie szaleństwa na stoku, podczas odliczania do północy; spacer do schroniska ukrytego wśród gór, rozgrzanego ciepłem rozpalonego kominka; czekająca wynajęta chatka w środku lasu.. Tak naprawdę atrakcji w górach jest dużo więcej i z wielką chęcią każdy kto może z tego korzysta. Nie należę tu do wyjątków.


Niemniej w dzisiejszym poście zachciało mi się podejść do tematu od innej strony, o której zazwyczaj nie myślimy. Albo celowo ignorujemy. Bo przecież nam  się wszystko uda i nic nam nie grozi. Wiemy przecież wszystko..


Bezpieczeństwo w górach/głupota/heroizm 

Każdy słyszał, ale niestety nie każdy dba o swoje a tak naprawdę i cudze bezpieczeństwo. Jeśli my sami o to nie zadbamy z różnych przyczyn, będą to dla nas musieli zrobić inni. Mianowicie ( w zależności od regionu) TOPR i GOPR. 

Uzasadnionych wypadków nie wspominam. Wszystkie pozostałe nadużycia wynikające często niestety z braku wyobraźni powodują, że podnosi mi się ciśnienie, bo zadaniem często kilku a nawet kilkunastu TOPRowców jest wyjście, zazwyczaj w trudne wysokogórskie warunki i niesienie pomocy z narażeniem własnego życia, co oczywiście jest wpisane w składaną przez nich przysięgę, niemniej przy odrobinie naszej dobrej woli można byłoby uniknąć tego często niepotrzebnego ryzyka z ich strony.


Zatem  szanujmy życie swoje i innych.

Jak to zrobić?

Gdy już mamy za sobą wybór miejsca, oraz sposobu spędzenia wolnych chwil na łonie górskiej natury, sprawdźmy przede wszystkim:

- Jakie obecnie panują warunki w górach,pogoda ( przydatne info. ze strony GOPRu)
- Czy i jaki występuje stopień zagrożenia lawinowego
- Dobieramy szlak odpowiedni do kondycji uczestników wyjścia
- Unikamy samotnego wychodzenia w góryCo jest wskazane/powinieneś mieć ze sobą?

- Odzież, na którą składa się zarówno termiczna bielizna, odpowiednie obuwie, czapka, rękawiczki etc.
W plecaku koniecznie musi znaleźć się:
- Prowiant
- Mapa, kompas, czołówka
- W naładowanym telefonie zapisany telefon alarmowy
- Na trudniejsze warunki raki, liny, czekan, kask


Jeśli jesteś zainteresowany przeszkoleniem z zakresu bezpieczeństwa lawinowego w górach, tego rodzaju szkolenia organizowane są m.in. co roku w lutym pod Turbaczem.


Mottem przewodnim Twojego szaleństwa na białym śniegu, to oczywiście narty i już czekasz na stoku, popijając grzańce wypatrując ogni sztucznych, pamiętaj, że nie jesteś tam sam.A każdego narciarza obowiązuje, jeśli już nie rozsądne myślenie, to przynajmniej międzynarodowy dekalog federacji narciarskiej.  Warto odświeżyć sobie, podstawowe jego punkty: dekalog narciarza .


Jeśli wychodzisz, poinformuj o miejscu do którego się wybierasz i szacowanym czasie powrotu.
Szanuj spokój prawowitych mieszkańców tych terenów, czyli zwierząt!
Telefon alarmowy w górach 601- 100-300


Teraz mogę przejść do życzeń, szczęśliwego Nowego Roku i wspaniałego szaleństwa na białym śniegu, no i oby go było (śniegu) więcej..!


Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz