poniedziałek, 19 marca 2018



Chodź, przejedziemy się po Płoznaniu i poglyndze ci troszkę o mieście.







Cudze chwalimy, swoje poznajemy, chwalić zaczynamy! Bo jest co. Przenosimy się dziś do miejsca gdzie wszystko się zaczęło. Przynajmniej jeśli chodzi o nasz Kraj. Jadąc do Poznania cieszyłam się zobaczyć jeden z najpiękniejszych Polskich rynków wraz ze słynnymi koziołkami. Na miejscu zobaczyłam dużo więcej. Wystarczająco na tyle, aby spojrzeć z zupełnie innej strony na To miasto. Bo Poznań to Polska. To czuje się niemal na każdym kroku..


MALTA


Nietypowo kieruje się na początek ku Malcie, czyli sztucznemu jezioru. Wielka szkoda, że mamy marzec i tak naprawdę nie mogę wiele skorzystać z obfitej oferty rekreacyjnej jeziora. Pozostaje spacer dookoła i podziwianie szusujących narciarzy na stoku ulokowanym  tuż nad samym zalewem.




Malta



Malta posiada jeden z najlepszych w Europie torów wioślarskich i kajakowych. Można tam udać się ( w zależności od pory roku) do parku linowego, na termy, pojeździć kolejką górska, wypocząć na plaży, posłuchać koncertu, pobiegać czy wystartować w regatach.



Malta



Wracając z Malty, przechodzę ŚRÓDKĄ ulokowaną między jeziorem a OSTROWEM TUMSKIM. Na Ostrowie kieruję się do miejsca istotnego z punktu widzenia historii. Jest nim KATEDRA. W miejscu gdzie dziś stoi gotycka katedra, w X wieku zbudowany został pierwszy kościół katedralny. Po przeprowadzeniu badań archeologicznych odkryte relikty określono jako prawdopodobne groby pierwszych Polskich władców, tj. Mieszka I i Bolesława Chrobrego.




Mural na Śródce


Zabezpieczone krypty z reliktami można obecnie oglądać w Złotej Kaplicy umiejscowionej na tyłach ołtarza katedralnego. Odkryty relikt misy chrzcielnej z X wieku nasuwa przypuszczenie, że mogła ona służyć do chrztu pierwszego władcy wraz z poddanymi.



Katedra na Ostrowie Tumskim



Ołtarz Poliptyk




Podziemia Katedy-grobowiec Mieszka I




Złota Kaplica



Katedra widziana zza mostu Biskupa Jordana


Przenosimy się na Stary Rynek do RATUSZA, czyli dawnej siedziby rady miejskiej. Obecnie w muzeum oglądamy m.in. kolekcję pamiątek po Kurkowych Bractwach Strzeleckich Wielkopolski. Historyczne koziołki z mechanizmu zegarowego z ok. 1913 roku. Wykazy ilościowe cechów zrzeszających Poznańskich rzemieślników, oraz zabytkową Wielką Sień. O 12 w południe opuszczam wnętrza muzeum aby zobaczyć tradycyjny pokaz trykających koziołków na wieży ratuszowej.



Tarcza strzelnicza Braci Kurkowych




Mechanizm zegarowy ok. 1913 r.



LEGENDA


głosi, że po odbudowie ratusza po wielkim pożarze w mieście na zlecenie rady miejskiej zorganizowano huczną ucztę. Jako danie główne, dla przybyłych gości miała być sarnina. Doglądał jej kuchcik Pietrek, jednak niefrasobliwie doprowadził on do kulinarnej katastrofy. Aby się uratować chłopak udał się na pobliskie łąki, gdzie mieszkańcy wypasali swoje bydło. Tam wypatrzył dwa koziołki, które przyprowadził do ratusza. W całym gwarze i zamieszkaniu koziołki uciekły Pietrkowi na szczyt wieży ratuszowej i zaczęły trykać na oczach zebranego tłumu pod ratuszem. Cała scena tak spodobała się burmistrzowi i gościom, że nakazano zegarmistrzowi stworzenie mechanizmu  uruchamiającego zegarowe koziołki. Tak zostało do dziś, wraz z hejnałem z wieży wyjeżdżają koziołki aby cieszyć oko zebranych w dole tłumów..




Nie mogę nie wspomnieć o przyciągających wzrok KAMIENICZKACH BUDNICZYCH, czyli kolorowych domeczkach wokół ratusza. Są one zabytkiem natury handlowej. Założenie ich było takie, że na dole mieściły się kramy, natomiast na wyższych kondygnacjach izby mieszkalne. Handlowano tam m.in.  rybami, solą czy świecami.




Domki Budnicze w Poznaniu
Ratusz i Domki Budnicze

Obowiązkowo dla każdego Poznaniaka a także każdego Polaka do zobaczenia muzeum umiejscowione w ZAMKU cesarskim , MUZEUM POZNAŃSKIEGO CZERWCA 1956 roku.  Zbiory prezentują dokumentację pierwszego w PRL zbiorowego wystąpienia przeciwko władzy komunistycznej.














Warty obejścia jest zlokalizowany tuż przy samym Zamku plac Adama Mickiewicza. Na tymże placu znajduje się pomnik  Adama Mickiewicza, a także pomnik upamiętniający wydarzenia Poznańskiego Czerwca. Sam zaś plac otoczony jest okazałymi gmachami, takimi jak : Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Filharmonia Poznańska i wspomniany już Zamek Carski.



Teatr Wielki



Filharmonia Poznańska


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza wraz z pomnikiem Tegoż na froncie


Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 roku


Zamek Carski



Kolejne historyczne miejsce na ‘martyrologicznej mapie Polski’, które odwiedzam to FORT VII. Muzeum Martyrologii Wielkopolan w latach 1939-1944.






Przechodzę obok jednego z ważniejszych symboli Poznania. Hotelu ‘BAZAR’. Utworzony z inicjatywy Karola Marcinkowskiego. Był centrum życia politycznego i gospodarczego a także kulturalnego. Ostoją Polskości w czasie zaboru pruskiego.




Hotel 'Bazar'


Zaglądam również do największej w kraju palmiarni. Dzięki temu mam możliwość przenieść się choć na chwilę do Amazońskiej dżungli i podziwiać okazy palm, kaktusów, aloesów, lian, roślin wodnych czy egzotycznych ryb. Palmiarnia prezentuje rośliny występujące w regionie basenu Morza Śródziemnego, Ameryki, Afryki, Australii.



















Fani Małgorzaty Musierowicz koniecznie muszą zawędrować na JEŻYCE, gdzie przy Roosvelta 5 autorka ulokowała rodzinę Borejków, której losy opisywała w kilkudziesięciu tomach sagi. 


Teraz coś dla żołądka. Na początek tradycyjne PYRY Z GZIKIEM, czyli ziemniaki pieczone w mundurkach podane z twarogiem.



Poznańska kuchnia



Na deser ROGAL ŚWIĘTOMARCIŃSKI (doczekał się swojego muzeum- muzeum rogala), jedyny w swoim rodzaju rogal, którego nadzienie tworzy mieszanka białego maku, bakalii kruszonych biszkoptów, zawinięty w ciasto półfrancuskie, oprószony orzechami. Święto rogala przypada w dniu 11 listopada, kiedy poza obchodami dnia niepodległości celebrowane są imieniny świętego Marcina. Poznańskie cukiernie ścigają się w rankingach, gdzie tak naprawdę można kupić najsmaczniejszego Świętomarcina.





Z pewnością to nie ostatnia moja wizyta w Poznaniu. Naprawdę warto.



Przeczytałaś/eś- komentarz mile widziany!
Jeśli podobał Ci się ten wpis, udostępnij go na Facebooku!





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz