środa, 12 lipca 2017Z ZIEMII POLSKIEJ DO WŁOSKIEJ NA MTB. JEZIORO GARDA.


To nie tak, że w Polsce nie ma gdzie pojeździć.
Niemniej będąc już na wyjeździe ( a najlepiej przed nim), warto sprawdzić co oferuje odwiedzany rejon. Szlaki piesze oraz rowerowe to te, na których dziś w poście się skupię.


Będziemy jeździć i spacerować nad Jeziorem Garda. Znajduje się ono w północnej części Włoch, w okolicy Mediolanu (blisko lotnisko Bergamo).  Otoczone górami, których szczyty dochodzą nawet do 2000 m npm. Jest ono największe i najbardziej znane. Dookoła leżą małe miasteczka oraz kurorty turystyczne.


Oferują one zarówno interesujące historyczne małe centra miast, dostęp do plaż nad zalewem, liczne szlaki piesze i rowerowe, nie mówiąc o infrastrukturze dostępnej dla miłośników pływania po jeziorze. 


Na południu mamy do dyspozycji strefy rozrywki takie jak  Gardaland ,  Canevaworld Movieland czy ok. 13 km od Peschiera del Garda Parco Giardino Sigurtà .


Jezioro ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu ( zarówno płaski jak i górzysty) oraz widoki sprawia, że od dawna znane jest wśród entuzjastów dwóch kółek. Ci co byli z pewnością wiedzą, o czym piszę a ci, którzy nie byli być może złapią bakcyla i pojadą.


Co do sprzętu oczywiście idealnie jest mieć swój. Jeśli natomiast nie dysponujesz rowerem, to nie stanowi problemu. W pobliżu portu z łatwością znajdziesz wypożyczalnie, serwisy oraz sklepy rowerowe. Przykładowy koszt wypożyczenia roweru górskiego na 1 dzień oscyluje w przedziale między 22-35 ( w zależności od modelu).


Ze względu na pogodę oraz dostępne trasy, należy liczyć się z tym, że podczas długich górskich podjazdów słońce może dawać się we znaki. Zatem należy odpowiednio dobrać trasę do upodobań i oczekiwań. Część północna, bardziej górzysta, dla użytkowników 2 kółek zaawansowanych kondycyjnie i południe z płaskimi terenami, oferujące trasy rekreacyjne.


Najlepszym miejscem, z którego można rozpocząć wypad to Riva del Garda, czy Torbole.


Tutaj przejdę do szlaku, który poznałam i oczywiście polecam. Trasa nazwana jest Old Ponale Road i zaczyna się w Riva del Garda. Jest tam możliwość zarówno jazdy rowerem ( jedna z wielu dostępnych tras MTB), jak tez i spaceru. Na co napewno należy zwrócić uwagę, to oczywiście bezpieczeństwo użytkowników.


Trasa naprzemiennie szutrowa i asfaltowa, poprowadzona wzdłuż brzegu – w tunelach  wydrążonych w skałach, przez las.. Po prawej stronie przeważa wspaniały widok na jezioro. Należy uważać, częściowo miejscami mogą spadać urywki skalne.


Docelowo możemy się udać do Pregasiny, albo odbić w prawo i dojechać do Biacesa di Ledro. Trakt liczy około 30 km. Jeśli wybierzemy trasę do lago di Ledro, spokojnie możemy sobie pozwolić na ‘szaleństwo’ jego objechania. Ponieważ to tylko 10 km.
W kierunku Pregasiny


Lago di Garda


Trasa do Pregasiny

Bike box


Cennik wypożyczalni
Riva del GardaNa trasie znajduje się restauracja. Ale co równie istotne jest też specjalnie zainstalowany wolno stojący sprzęt serwisowy- bike box. Regulujesz co potrzeba i ruszasz dalej!


Szlak według mnie bardzo dobra na rozpoczęcie przygody z MTB nad jeziorem. Nie jest bardzo wymagający (trochę może na podjeździe do Pregasiny) zatem nadaje się dla całych rodzin, spędzających aktywnie czas. Dodatkowe walory trasy to oczywiście panorama na jazioro. Zachwyci każdego.Spróbuj i Ty!


  
Dla zainteresowanych szlakami MTB nad jeziorem Garda podpinam interesujacy link Przewodniki MTB .
Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz