poniedziałek, 18 kwietnia 2016


Free walking tours- coraz ciekawsze ?


Peru
Zazwyczaj jadąc gdzieś mam ze sobą mapę, oraz zebrane przed wyjazdem wskazówki, tipy. Tak aby na miejscu wiedzieć już, co i gdzie warto.. Aczkolwiek uważam, że dobrym uzupełnieniem takiego samodzielnego zwiedzania są free walking tours.Ktoś może zapytać, po co w ogóle o tym zjawisku piszę? Ponieważ uważam, że jest to ciekawa alternatywa dla standardowego zwiedzania wraz  z przewodnikiem. Oczywiście każda metoda będzie mieć swoich zwolenników i przeciwników. Zwiedzanie z przewodnikiem i amatorem(pasjonatem) może być ciekawe, choć są to dwa różne sposoby przedstawienia i poznania danego miejsca.


Spacerując centrum większego miasta, choćby Pragi, czy Barcelony, można spotkać osoby z flagami, balonikami i specjalnym oznakowaniem z informacją o darmowym zwiedzaniu miasta. Bez kłopotu można się do takiej osoby/grupy przyłączyć.
Jednak lepiej wcześniej sprawdzić, najlepiej w internecie, o jakiej godzinie jest zbiórka, w jakim miejscu, oraz jaka będzie tematyka wycieczki. Często też w recepcji obiektu gdzie przebywamy, czy informacji turystycznej możemy uzyskać instrukcje dotyczące zwiedzania miasta, z ‘’free’’ przewodnikiem. Ponieważ często spotyka się, że w ciągu dnia można wziąć udział, w dwu zupełnie odmiennych spacerach i zobaczyć różne części miasta.
Ideą darmowych spacerów, jest to, że prowadzone są one przez osoby, które mieszkają w danym mieście zazwyczaj od urodzenia. Zatem znają dobrze miasto (powinny). Często są to pasjonaci, zarówno historii, jak tez i podróżowania. Do tego należy dołączyć umiejętności językowe. Jak wiadomo bez tego, ciężko oprowadzać turystów zagranicznych.


Zazwyczaj zwiedzanie trwa w przedziale od około 1,5 godziny do 2,5. Na zakończenie zwiedzania, zbierane są nieobowiązkowe napiwki. O czym jesteśmy informowani podczas zbiórki, przed rozpoczęciem spaceru.


Z autopsji.


PeruZ FWT korzystałam w kilku różnych miastach. Muszę przyznać, że oferty różnią się od siebie. Co istotne, z biegiem czasu oferta rozbudowuje się, jest urozmaicona. Choćby ostatnie dwa spacery w Cuzco. Każdy poprowadzony inną częścią miasta, zawierał inne informacje dotyczące zarówno historii jak i teraźniejszości miasta. 

Pokierowano nas wąskimi uliczkami do miejsc znanych, ale też takich, do których bez przewodnika bym nie dotarła. Odwiedziliśmy muzeum kawy. Następnie maluteńki warsztat/sklep, z typowymi instrumentami muzycznymi, których dźwięków mogliśmy na żywo posłuchać. Kolejne miejsce na naszej drodze, to sklep gdzie zostało nam pokazane w jaki sposób uzyskiwane są w naturalny sposób kolory wełny, z której następnie powstają tak wielobarwne stroje , czy inne rzeczy codziennego użytku. Podczas kolejnego spaceru zostaliśmy wywiezieni autokarem na wzgórze nad miastem, gdzie spacerując podziwialiśmy  widok na nie i otaczające je wzgórza z kolorowymi domeczkami..

Peru
Pisco


Peru


Na zakończenie udaliśmy się do restauracji, gdzie na żywo kucharz zademonstrował nam składniki, a następnie na naszych oczach przyrządził ceviche (surowa ryba z limonką,cebulą,ostrą papryczką), którą następnie nas poczęstowano. Z kolei na końcówce drugiego spaceru, nasz przewodnik zabrał nas do baru, ulokowanego dość wysoko. Stojąc za barem, opowiadał o najpopularniejszym alkoholu Peruwiańskim, jakim jest Pisco. Tutaj również mieliśmy możliwość degustacji a przy okazji delektowania się widokiem wspaniałej panoramy miasta z przeszklonego tarasu baru.   


Peru


FWT zatem nie tylko pozwala poznać i zobaczyć przeszłość. Spacerujemy z przewodnikiem, ale też mamy możliwość namacalnego poznania życia, rozmowy z tubylcami. Do tego dochodzi również skosztowanie lokalnych rarytasów kuchennych. 

Czego zatem chcieć więcej ?Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz