piątek, 29 kwietnia 2016


Z betonowej dżungli do żubra
Nie powiem Ci jedź do Zakopanego
. Choć góry są zawsze dla mnie miejscem dobrym do relaksu. Prawie zawsze. Unikam ich podczas pierwszych dni maja. Chyba zgodzisz się ze mną, że spora część Polaków uda się teraz na Podtatrze. Nie ja. Pojadę wtedy, gdy tłumy będą pracować..


Niewątpliwie przed nami kilka dni wypoczynku. Pewno większość osób już dawno zrobiła rezerwacje. Na kilkudniowy wyjazd. Wystarczy, że masz jeden dzień wolny i powiem Ci jak go sensownie wykorzystać.


Proponuje wypad stosunkowo blisko. W zasadzie na maksymalnie jeden dzień. Przechodzę do konkretów. Puszcza Niepołomicka, zlokalizowana zaledwie ok. 20 km. od Krakowa. To wspaniałe, spokojne miejsce, rezerwat, w którym tak naprawdę można i spacerować i jeździć na rolkach, czy rowerze. Poza wyznaczonymi szlakami, dostępne są drogi i ścieżki leśne. Dla przykładu można tu też uprawiać  turystykę konną.

Jeśli zboczymy z głównej drogi ( zalecane jeśli mamy orientację w terenie, czy GPS), oddalimy się od spacerujących ludzi, mamy szansę spotkać mieszkańców puszczy. Oby nie był to dzik..


Rzecz jasna kroki można skierować w stronę miejsca, dzięki któremu puszcza jest znana. Mianowicie chodzi tu naturalnie o żubry. W zasadzie szansa na ich spotkanie, zobaczenie jest bliska zeru. Chyba, że posiada się specjalne zezwolenie na ich obserwację. Niemniej żubr to symbol puszczy. Dzięki osadzie ulokowanej w centrum kniei, szanse na przetrwanie zagrożonego gatunku wzrastają.
Tuż przy puszczy, zlokalizowane jest miasto Niepołomice, do którego warto się udać. Choćby po to aby zobaczyć renesansowy zamek królewski, rynek czy park. W mieście znajduje się również obserwatorium astronomiczne.


Uważam, że to doskonała alternatywa dla zatłoczonych bulwarów wiślanych. Tutaj nawet podczas długiego weekendu, nie ma takiej ilości osób jak choćby pod Wawelem.

Jest to oczywiście tylko jeden z pomysłów. Wystarczy uruchomić wyobraźnię. Nie brakuje nam Parków Narodowych, lasów, innych gór niż Tatry, gdzie można rekreacyjnie spędzić czas z dala od spalin i zgiełku miejskiego !Informacje dotyczące Puszczy Niepołomickiej:


Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz