poniedziałek, 9 maja 2016Keukenhof- kwiatowy raj, tuż obok Amsterdamu!

Już od kilkudziesięciu lat, co roku na wiosnę przez dwa miesiące (połowa marca do połowy maja ), rozkwita mieniący się kolorami ogród tuż pod nosem Amsterdamu. Około 36 km. od miasta.


To prawie nie do uwierzenia, ile różnych odmian tulipanów można tam zobaczyć. To aż siedem milionów cebulek. Kwiaty to nie tylko tulipany, ale również krokusy, narcyzy, czy hiacynty. 
Jednym ze znanych w świecie symboli Holandii są tulipany. To właśnie one przyciągają w kwietniu, około milion turystów z całego świata do ogrodu Keukenhof. Pejzaże jakie tworzą kwiaty są doskonałym plenerem dla powstawania fantastycznych ujęć fotograficznych.


Kwiaty rozkwitają na zewnątrz, oraz w pawilonach. Przed wyjazdem dobrze sprawdzić warunki pogodowe, a także okres kwitnienia poszczególnych gatunków. Tak aby też nie wybrać się tam w momencie, gdy kwiaty przekwitają.

W parku wszystko zaprojektowane jest ze zmysłem artystycznym. Odnajdziemy tam rabaty, poprzecinane alejami, wśród nich fontanny i rzeźby. W każdym roku w ogrodzie powstają tematyczne kwiatowe dzieła sztuki. Tak dla przykładu w poprzednim 2015 roku, można było podziwiać ‘’obrazy’’ związane z Van Gogh’iem. 

Z ciekawostek, w 2012 r. w ogrodzie pojawiła się symboliczna Polska czerwona ścieżka. Sezon zaś zatytułowano’’ Polska sercem Europy’’.  Głównym elementem Polskiej obecności w ogrodzie stał się kwiatowy wizerunek Fryderyka Chopina, o wielkości 12x20 metrów.


Poza samym ogrodem, warto zwrócić uwagę na otaczające go kolorowe łany- dywany, bogate w kwiaty. Można też się wybrać do pobliskiego Pałacu Keukenhof. Poniżej film ukazujący okolicę ogrodu:


Jedna z piękniejszych promocji Holandii w świecie, to organizowana corocznie parada kwiatowa.  Specjalnie na nią są przygotowywane ruchome kwiatowe platformy, które pokonują  około 40 km. drogi w takt muzyki. Przedstawiają one najprzeróżniejsze kształty i kolory. Dla zainteresowanych, startują w Noordwijk a kończą w Haarlemie. 

Na poniższym filmie widać wspaniałe przykłady platform z 2015 roku :
W ramach współpracy między Polską a Holandią, został zaprojektowany i na jesieni przygotowany Holenderski ogród kwiatowy w warszawskich  Łazienkach. Zatem teraz w maju, dzięki ogrodnikom i firmom z obu państw, jest możliwość podziwiania tej pięknej roślinnej aranżacji.
W zasadzie czas na odwiedziny ogrodu Keukenhof dobiega końca, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się tam za rok na wiosnę.

Ogród upaja nie tylko widokiem, ale również kwiatowym zapachem..!Informacje praktyczne, transport, cennik (Combi-ticket), oraz mapę odnajdziemy na stronie ogrodu. Gdzie jest możliwość zakupu biletu on-line. 

Strona ogrodu:
http://www.keukenhof.nl/en/footer/buy-tickets/


Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz