poniedziałek, 30 maja 2016Morawska galeria i divadlo smaków w Czeskim Brnie

Co tu dużo mówić, Brno określane mianem ‘’hospoda’’ faktycznie na nie zasługuje. Przyjmuje gości tym co w Czechach najlepsze… ale o tym za chwilę.


Miasto nie za duże, nie za małe. Pozwala na spokojne zwiedzanie, bez tłumów jakie przetaczają się choćby przez Most Karola. Na 1(2)dniowy weekend w sam raz. Z Polski mamy blisko. Samochodem, samolotem, autobusem, a także koleją. Lotnisko i dworce, zlokalizowane dogodnie, zaledwie max. 20 min od centrum-lotnisko. Natomiast dworce to ok 7 min. (autobusowy). Kolejowy jest tuż przy centralnym wzgórzu Brna.Dworzec Autobusowy- Brno


Infrastruktura w Brnie jest dobrze przygotowana i zorganizowana. Nie brak hoteli, czy innego typu noclegów. Komunikacja miejska ( tramwaje, autobusy, trolejbusy) sprawnie poruszają się po mieście przez 24/7.

Dojechaliśmy.

Czemu w ogóle tam?


Brno to historyczna stolica Moraw. Również pod względem znaczenia zaraz za Pragą, drugie miasto Czech, warte odwiedzin.Spilberk
Spilberk
Spilberk


Przywita nas z pewnością piękna pogoda, która dobrze pasuje do spacerów po wzgórzu Petrov i starówce .
Podjeżdżamy na wzgórze tramwajem(4, 12) lub po prostu pieszo. Nie jest to karkołomna wspinaczka. Docieramy do serca Brna.  Katedra Piotra i Pawła, budynki klasztorne, Ratusz Stary i Nowy, kościoły, targ warzywny, podziemne Brno, uliczki pełne barów, restauracji i gwaru rozmów… Poza terenem wzgórza zobaczyć możemy zamek Śpilberk , liczne ogrody, zoo, planetarium, uniwersytety, muzea, divadla -teatry..Petrov- Katedra Św. Piotra i PawłaJeśli zmęczymy się zwiedzaniem, tak naprawdę ciężko wybrać miejsce, w którym chciałoby się odpocząć. Czemu ciężko ?? Bo jest ich wiele. Wszędzie chciałoby się usiąść/położyć... W Brnie jest zielono, nie brakuje parków z urządzonymi strefami ‘’ławeczkowymi’’. Zresztą na trawie też dobrze się wypoczywa. Szczególnie, jeśli ma się przed oczami w dole panoramę miasta. Taka możliwość jest choćby spod Śpilberku, czy Denisove’ch sadów.
W tle stary ratusz

Widok spod Spilberku.


Najwyższa pora wzmocnić się, czyli gdzie pociąg przywiezie Ci piwo ? Tutaj polecę miejsca typu ‘’must see’’ i lubiane przez lokalsów.


-Zaczynamy od Starobrnenskiej ulicy, która obfituje w pubo-restauracje. Znajduje się tam Vytopna. Czyli miejsce, gdzie zamówione piwo przywozi do stolika pociąg zabawka. Trzeba się spieszyć z wyciąganiem kufli z wagonika, bo jest na to 20 sek. jeśli robiąc zdjęcia, przegapimy ten czas.. pociąg odjedzie ;-)


Jeden z pociągów przywożących piwo.


-Na Stojaka, Jakubske plac, jak nazwa wskazuje, tam nie usiądziemy, za to otrzymamy niesamowita atmosferę i będziemy mieć możliwość kosztowania piwa wspólnie stojąc na chodniku, ulicy przed pubem..

-Inne miejsca godne uwagi to Bar, který neexistuje, Bistro Morgal (budynek Galerii Morawskiej), Soul Bistro ( ulica Jezuitská )


Wzdłuż ulicy Udolni mamy do wyboru kawiarnie, takie jak Kafe do vany, podniebi, nakládaný hermelín
Wybór dobrych i naturalnych piw przyprawia o zawrót głowy ;-)
Uznaje się ,że w Brnie jest największe skupisko kawiarni na kmw całych Czechach… czy to prawda, sprawdź sam/a !


Dobrze zjemy w Cafe Zahrada, Jedna báseň ( ulica Jukova) etc. Nie zapominajmy spróbować morawskich win (np. Palava).
Ile czasu przeznaczyć na Brno.


Tak naprawdę ¾ dnia wystarczy, aby na spokojnie przejść po Brnie. Jeśli mamy więcej czasu to doskonale się składa!


Z racji tego, że po pierwsze są tu dostępne szlaki piesze i rowerowe. Ponadto okolica miasta bogata jest w ciekawe dzieła pochodzenia antropogenicznego, jak choćby Hrad PERNŠTEJN, czy Lednice. A także miasto Mikulov.  Z dzieł natury podziwiać można Morawski kras.


Miłośnicy rowerów z pewnością docenią Morawy, gdzie za cel trasy można obrać zarówno zabytki architektury jak też i winnice..Cyklodilna- Brno na kolePorozumiewanie się.

Zazwyczaj jest to język wyłącznie Czeski, albo Angielsko-Czeski. Można tez do tego dołączyć Polski. Działa, choć nie zawsze da się wszystko zrozumieć, najważniejsze to chęć, mina pełna zrozumienia i uśmiech ;-)

Przed przyjazdem warto sprawdzić, które atrakcje wymagają wcześniejszej rezerwacji on-line.
W mieście odbywają się różnego rodzaju festiwale, choćby np. festiwal wina, czy muzyki hiszpańskiej.

Ahoj!Mapa starówki
Mapa Brno


Morawski kras:


Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz