środa, 4 maja 2016


Męska rzecz, robótki na drutach,-czyli indiańskie zwyczaje!


Peru
Tradycyjne zajęcie mężczyzn na Taquile


Ostatni to już
nasz rejs po Jeziorze Titicaca. Dziś kierujemy się na wyspę Taquile. Cały czas towarzyszy nam przepiękna słoneczna pogoda. Choć jak twierdzi przewodnik, jeszcze dwa dni wcześniej padało. Mamy szczęście. Jak się okazało  później, podczas naszego pobytu na jeziorze, gdzie w zasadzie nie było dostępu do internetu, na granicy Brazylii z Peru w części Amazońskiej miało miejsce trzęsienie ziemi. Szczęśliwie, jądro znalazło się w miejscu niezamieszkanym licznie, w dżungli.


Peru
Isla Taquile
Peru

Peru
Taquile- widok na Lago Titicaca


Po dotarciu na miejsce zaczynamy spacer w kierunku centralnego placu wyspy. Po drodze mijamy mieszkańców, w typowych ludowych strojach. Kobiety w grubych, wielowarstwowych kolorowych strojach. Sporo tu również czerni a także wielobarwnych pomponów.

Mężczyźni w kolorowych czapkach. Tutaj podobnie jak na Amantanii, (hafty na kobiecych bluzkach) po kolorze czapki jesteśmy w stanie rozpoznać stan cywilny mężczyzny. Jednokolorowa, czerwona świadczy o tym, że jest on żonaty. Natomiast dwukolorowa, czerwono- biała to wciąż kawaler.Peru
Męski strój tradycyjny na Taquile
Peru
Czapki te produkowane są przez mężczyzn. W zasadzie prawie każda część ich garderoby, jest ręcznie wykonywana. W głównej mierze przez mężczyzn. Choć tak naprawdę parają się tym i mężczyźni i kobiety. Tutaj na zdjęciach widzimy Panów, tworzących wełniane czapki. Które oczywiście można zakupić w znajdującym się obok sklepie.Peru
Mieszkańcy wyspy na co dzień używają swoich jaskrawych strojów. Są bardzo dumni. Tutaj nie ma się uczucia tak wielkiej komercjalizacji, jak choćby na Los Uros. Wręcz daje się odczuć chłód i wyniosłość mieszkańców. Są bardziej niedostępni niż ma to miejsce w innych częściach jeziora.

Jak można zaobserwować na dodanych zdjęciach, udało nam się zobaczyć przemarsz członków rady wyspy na zebranie, obrady do budynku w centrum wyspy. To, co natychmiast rzuca się w oczy, to kolejność i układ w jakim zmierzają na zebranie. Nie ma tu miejsca na nieporządek. Wg. tradycji najpierw idą mężczyźni, jeden za drugim, a następnie kobiety, w identyczny sposób.
Peru
Przejście na zebranie Rady Wyspy
Peru
PeruOd przewodnika dowiadujemy się także, o kolejnym ciekawym.. zwyczaju. Nowożeńcy do roku po ślubie, nie okazują sobie jakichkolwiek uczuć po opuszczeniu domu na widoku publicznym. Zakazane jest choćby trzymanie się za ręce, a także wspólny spacer. Układ jest następujący, najpierw idzie mężczyzna a dopiero kilka metrów za nim kobieta. Czy zamieszkałabyś na Taquile ?

Po spacerach udaliśmy się do restauracji, z której podczas obiadu, mogliśmy podziwiać cudną panoramę jeziora. Co ciekawe również udało nam się zobaczyć na horyzoncie zarys Boliwijskiej Cordiller’y. De facto podczas rejsu góry tez były widoczne, wszystko dzięki doskonałej pogodzie.Peru
Peru
TaquilePrzyznaję, że jedzenie na wyspie, było świetne. Wyróżnić chcę rybę, którą naprawdę warto spróbować nie tylko na Lago Titicaca. Nazywa się Trucha.
Peru
TruchaNa zakończenie, rozstając się z wyspą a jednocześnie z jeziorem Titicaca, pokazuję przepięknie kwitnącą ''la Cantuta''. Kwiat ten jest symbolem Peru. Można go spotkać np. wyszytego na ubraniach. Na wyspie bardzo często go spotykaliśmy.Peru
La Cantuta- symbol Peru


Adios Lago…Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz