środa, 22 czerwca 2016


Mała piątka, czyli 5 pomysłów na weekend w Polsce


Brakuje ci pomysłów na wypad, na jeden dzień, czy na weekend? Zajrzyj poniżej. Myślę, że któraś atrakcja trafi ci w oko. Wszystkie pewno nie,-ale tego nie oczekuję. Może nawet już je masz odhaczone na swojej liście miejsc wartych odwiedzenia. Od czegoś trzeba zacząć. Na dobry początek, przedstawiam dziś 5 miejsc, które uważam za ciekawe. W zasadzie każda atrakcja jest inna i o to tu chodzi, żeby było ciekawie ;-)


1. Żywiec muzeum browarne

Nie chodzi tu o propagowanie kultury picia. To muzeum, to jedno z ciekawszych jakie udało mi się zobaczyć w Polsce. Nowoczesne, multimedialne. Pozwala przenieść się w przeszłość i poznać okoliczności powstania browaru.
Wycieczka po muzeum jest bardzo urozmaicona. Nie tylko można zobaczyć proces powstawania piwa od momentu gdy jeszcze chmiel dojrzewa w słońcu. Oglądamy filmy przedstawiające dzieje browaru arcyksiążęcego. Specjalna kapsuła przenosi nas w przeszłość.. po powrocie do teraźniejszości na zakończenie zwiedzania otrzymujemy możliwość degustacji Żywieckiego chmielu. Wstęp oczywiście tylko dla pełnoletnich.

2.Chochołów- skansen wsi Podhalańskiej

Tuż koło Zakopanego, znajduje się niewielka wieś- Chochołów-zwana żywym skansenem, a to ze względu na fakt ciągłego zamieszkania. W Chochołowskiej wsi, widzimy w pełnej okazałości chaty, takie jak w XVIII i XIXw. Jest ich tam kilkadziesiąt. Przedstawiają zabudowę zw. ‘’ulicówką’’.  Skansen słynie z tzw. ‘’chaty z jednej jedli’’, jest to chata, powstała z olbrzymiej jodły.  W skansenie mieści się muzeum, przypominające powstanie górali z Chochołowa, Witowa oraz Dzianisza.
Zgodnie z tradycją, przed każdą Wielkąnocą , chaty są szorowane z zewnątrz wodą z mydłem, przez co drewno z zewnątrz ma jasny koloryt.


3.Ogród Japoński- Wrocław

Marzą Ci się piękne zdjęcia, na których będzie można zobaczyć architekturę, typową dla kraju kwitnącej wiśni? Nie mówię, kup bilet do Japonii.. Na początek można pojechać do Wrocławia, gdzie od ponad stu lat znajduje się ogród Japoński. Odnaleźć można tam wiele pięknych roślin, które są miniaturą orientu w Polsce/Europie. Ogród został kunsztownie zaprojektowany, wielokrotnie był przekształcany aby osiągnąć w końcu obecny poziom. Najlepszy moment na odwiedziny ogrodu to wiosna  i lato, kiedy rośliny kwitną. Zwiedzanie jest możliwe do października.


4.Chabówka- skansen kolejowy

Skansen w Chabówce to niesamowity obiekt. W skład muzeum wchodzi około 90 pociągów, parowozów, lokomotyw.. Znów mamy możliwość przeniesienia się w czasie, zobaczenia parowozów funkcjonujących dzięki węglowi. Poza rozstawionymi na kilku torach maszynami, do odwiedzenia jest też wystawa, która przedstawia historię kolei z tego regionu.
Jeśli zamarzy nam się przejazd, czy zrobienie sesji w pociągu, skansen oferuje możliwość zorganizowania przejazdu a także wynajęcie zabytkowego pociągu retro.
5.Inwałd –park miniatur

Na koniec coś dla małych i dużych. Namiastkę Europy(świata), a w zasadzie jej najsłynniejszych zabytków odnajdziemy w Inwałdzie. Tam może okazać się, że Wieża Eiffla wcale nie jest taka wysoka. A od Bazyliki Św. Piotra i Pawła w Rzymie szybko, bo jeszcze tego samego dnia można przemieścić się do Meksyku, czy pod Mur Chiński. Wszystko to, na wyciągnięcie ręki do zrobienia zdjęcia i w jednym miejscu.

Linki:


Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz