czwartek, 25 sierpnia 2016Zika i in.wirusy kontra podróże,- jak to ogarnąć?

Otwierać listę szczepień obowiązkowych/zalecanych, czy nie otwierać? Strach się bać.
Bać się wirusów, czy niekiedy ilości szczepień? A może jechać bez szczepień? To w takim razie, może lepiej zostać w domu ? Na te między innymi pytania spróbuję odpowiedzieć, aby choć przybliżyć dość istotny temat, jaki staje przed nami, gdy zamierzamy wybrać się do egzotycznych krajów.


Lekarze medycyny tropikalnej.

Cóż temat jest poważny, zatem należy do niego podejść rozsądnie. Do dyspozycji w przypadku wyjazdów tropikalnych, mamy lekarzy medycyny podróży, którzy przeprowadzą wywiad, doradzą, które szczepienia powinny zostać wykonane.


To ile z tych szczepień wykonamy, zależy już od nas. Należy natomiast mieć na uwadze, że ich częściowy, lub całkowity brak może skutkować, zwiększonymi kosztami wyjazdu( np. koszty kwarantanny) lub też brak wstępu do kraju docelowego.


Czy zatem warto się na to narażać?


Wykonanie szczepień skutkuje wydaniem żółtej książeczki szczepień, która ma zasięg międzynarodowy/kontynentalny. Książeczkę oczywiście zabieramy ze sobą w podróż.


Najwłaściwszy czas na zaszczepienie?


Trzeba pamiętać o tym, że niektóre szczepienia wymagają kilku aplikacji. Co za tym idzie, lepiej pomyśleć wcześniej o ich zrobieniu. Bo zwyczajnie może nam na to zabraknąć czasu w ostatniej chwili przed wyjazdem. Przykładowo szczepienie przeciw wzw. a i b,  druga tura po miesiącu od pierwszej. Trzecia natomiast po pół roku.


Oczywiście jest zazwyczaj możliwość zaszczepienia się na miejscu. Niemniej lepiej ewentualne efekty uboczne odczuć na miejscu w kraju.

Ile?


Gdy spojrzymy na listę szczepień dla konkretnego kraju, zazwyczaj jest na niej przynajmniej 3 lub 4 szczepienia zalecane, oraz zalecane uzależnione od indywidualnego ryzyka. Zatem jeśli bardzo zależy nam na czasie, po konsultacji z lekarzem jest możliwość skonsolidowania niektórych szczepień. Reakcje organizmu po takim zaszczepieniu również są indywidualne..


Które szczepienia wybrać, które odpuścić? Wiadomo, że lekarz nam doradzi. Warto zastanowić się, co jest ważniejsze, unikanie szczepień, ze względów zdrowotnych, czy świadome narażanie zdrowia bez ich przyjęcia.


Obecnie na ‘fali’ jest wirus Zika, którego nosicielstwo niesie za sobą powikłania, szczególnie dla kobiet w ciąży, czy też ją planujących. Wiele osób rezygnuje w związku z tym z wyjazdów, w rejony gdzie występuje prawdopodobieństwo zarażenia się. Tutaj dobrym rozwiązaniem są wyjazdy w części świata, w których ryzyko jest mniejsze, lub znikome.Tak na dobra sprawę nie mamy dostępu do szczepionek na każdą tropikalną chorobę. Czy zatem pozostanie w domu daje nam gwarancję, że nie zachorujemy?


Czy w obecnej dobie tanich lotów, gdy mamy świat na wyciągnięcie ręki, jesteśmy w stanie odmówić sobie egzotycznych wojaży ?  Podziel się opinią, chętnie odpowiem na komentarz.Wyraź swoją opinię, zostawiając komentarz.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, podziel się nim na Facebooku!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz